#1 2017-08-20

Grzegorz Brzęszczykiewicz
Kierownik Resortu Spraw Zagranicznych
Imię i nazwisko postaci: Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
Partia: PRS
Tytuł Szlachecki: -brak-
nick na stronie głównej: Mykko
Pracuje w:: Kierownik w RSZ, prezes PSNiG, właściciel Nafciarzy Jassena, prezes PRS, senator II, III i IV kadencji
Reputacja :  [+ 16/ -2 ]

Jassena - miasto nowoczesne czy zabytkowe? - Debata

Wzorcem Pana Ryszarda Maja, postanowiłem zorganizować coś a`la konferencję inicjującą dla miasta Jasseny. Chciałbym, żeby też inni obywatele Suderlandu podzielili się swoimi uwagami na temat możliwego wyglądu Jasseny.

Zacznijmy od położenia geograficznego. Jassena położona jest w samym centrum głównej wyspy. Można mniemać, iż dawniej była ona ważnym węzłem komnikacyjnym oraz obowiązkowym przystankiem podczas podróży przez kraj. Położenie w nizinie sugeruje, iż Jassena znajduje się w centrum obszaru żyznych gleb. Na północ od Jasseny, wśród meandrów rzeki Alfold znajdują się bagna, pod którymi znajdują się złoża ropy naftowej.

Biorąc pod uwagę, że Jassena to jedyne duże miasto w południowo-wschodnim rejonie kraju oraz położenie niemal w środku kraju, gdzie zbiega się wiele dróg, dawniej był to przystanek podczas podróży przez kraj. Obowiązkowo muszą się tam znajdować też rynek miejski, domy towarowe oraz centra handlowo-usługowe, przeznaczone dla mieszkańców miasta, jak i rejonu Sefezu. Rynek ma być też stale wypełniany przez mieszkańców okolicznych wsi, rozkładających stragany ze świeżymi produktami spożywczymi. Dlatego mam też koncepcję kilku rynków w róźnych częściach miasta.

Biorąc pod uwagę ważne znaczenie handlowe, przemysł według mnie nie miał możliwości rozwinąć skrzydeł. W XX wieku powstały budynki przemysłowe na północy miasta, bazując na wydobyciu ropy, lecz wyczerpanie znajdujących się w bezpośrednim pobliżu miasta złóż doprowadziło do opuszczenia i niszczenia wielu fabryk. Dzisiaj istnieją plany przekształcenia dawnych fabryk na budynki usługowe oraz stworzenia parku lecz to tylko projekty. Najbardziej znanym budynkiem przemysłowym jest elektrownia należąca do firmy KZE.

Jassena według mnie powinna być ważnym historycznie miastem ze względu na swoje położenie. Pozostałości fortów świadczą o tym, że kiedyś była to ważna twierdza i mogły toczyć się tu walki między Suderlandem a jakimś innym państwem typu Sefez (akurat jest blisko położony, a to ci dopiero), lecz jest sprawa dla San.

Centrum powinno być oparte na nowoczesnych, często wielopiętrowych budynkach usługowych, centrach handlowych oraz nowoczesnych bloków mieszkalnych. Jednak ze względu na historię powinny się znaleźć w mieście zarówno nowoczesne budynki, jak i zabytkowe kamienice, budynki modernistyczne i socrealistyczne, dzielnice bazujące na XVII i XVIII wiecznej zabudowie.

A wy jak sądzicie? Czy przedstawiona przeze mnie wizja się wam podoba? Może coś byście dodali? Albo usunęli? Wypowiedzcie się w tym wątku!

Ostatnio edytowany przez Grzegorz Brzęszczykiewicz (2017-08-20 )

Grzegorz Brzęczyszykiewicz - Kierownik Resortu Spraw Zagranicznych Doktor Hab. Spraw Społecznych
Ostatni będą pierwszymi i vice versa

#2 2017-08-24

Fryderyk Marks
Sędzia Sądu Najwyższego/Marszałek Senatu
Imię i nazwisko postaci:
Partia:
Tytuł Szlachecki:
nick na stronie głównej: Fryderyk Marks
Pracuje w:: Sędzia Sądu Najwyższego i 2. Prezydent Republiki Suderlandu
Reputacja :  [+ 37/ -13 ]

Re: Jassena - miasto nowoczesne czy zabytkowe? - Debata

Moje uwagii, jeśli można.

,,Jassena według mnie powinna być ważnym historycznie miastem ze względu na swoje położenie. Pozostałości fortów świadczą o tym, że kiedyś była to ważna twierdza i mogły toczyć się tu walki między Suderlandem a jakimś innym państwem typu Sefez (akurat jest blisko położony, a to ci dopiero), lecz jest sprawa dla San.''

Tutaj to bym sprecyzował, że forty powstały w czasach, kiedy na wyspie zaczeli pojawiać się Suderladczycy, które miały bronić portu przed piratami jak i tubylcami.

A co centrum miasto to według są mnie dwie możliwości:

- Nowe centrum, gdzie dominuje postmodernizm, wysokie drapacze chmur itd. A stara zabudowana została by tam gdzie była daleko odnowego centrum.
- Nie budowanie nowe centrum i zakaz budowy wysokich budowli, żeby nie psuć klimatu miasta. Odnowić i wypromować starówkę.

Takie jest moje zdanie.

Fryderyk Marks - Sędzia Sądu Najwyższego i Marszałek Senatu Profesor Historii
..Nadejdą czasy, kiedy Ci, którzy zamykali smoki będą błagać nas o to, żeby nie oddawać ich w ich szpony''

#3 2017-08-27

Ryszard Maj
Gubernator Alacutro
Imię i nazwisko postaci:
Partia:
Tytuł Szlachecki:
nick na stronie głównej: Ryszard Maj
Pracuje w:: Suderlandzkiej Akademii Nauk (wiceprzewodniczący), Burmistrz miasta Alacutro, Gubernator hrabstwa Alacutro, Sekretarz Kancelarii Prezydenta, Burmistrz miasta Cassadella, Burmistrz miasta Kioto
Reputacja :  [+ 37/ -33 ]

Dobry pomysł. Wszystko mi się podoba.

Jak mniemam, okolice Jasseny to najbardziej żyzne obszary na wyspie (w razie czego proszę wyprowadzić mnie z błędu, bo średnio odnajduję się w temacie regionów), w których skoncentrowało się rolnictwo. Mogło to stać się podstawowym czynnikiem rozwojowym miasta, do którego spływały okoliczne produkty rolne, a także te transportowane ze wschodu (Jassena jest ważnym punktem komunikacyjnym). Stąd, żywność dostarczana byłaby na resztę kraju (Jassena a'la Gdańsk, tyle że bez dostępu do morza img/smilies/big_smile).
Szczególnym okresem w historii miasta mogłaby być epoka przemysłowa, kiedy rozpoczął się gwałtowny rozwój miast na górniczym zachodzie, co spowodowało ogromny wzrost popytu na produkty rolno-spożywcze. Jassena mogłaby nieźle się wzbogacić na sprzedaży żywności, a w szczególności płodów rolnych i bydła z okolicznych pastwisk.

#4 2017-08-27

Jeaherys von Razorin
Burmistrz Urniwande
Tytuł Szlachecki: von Razorin
nick na stronie głównej:
Pracuje w::
Reputacja :  [+ 9/ -9 ]

Popieram pana pomysł na wygląd Jessany.

Ostatnio edytowany przez Jeaherys von Razorin (2017-08-27 )

Doktor Prawa

#5 2017-08-28

Pracuje w:: Kierownik w RSZ, prezes PSNiG, właściciel Nafciarzy Jassena, prezes PRS, senator II, III i IV kadencji

Najżyźniejsze gleby znajdują się w pobliżu Marwenabadu, lecz jest to znacznie mniejszy obszar od rejonu Jasseny. Zresztą różnice w żyzności są bardzo niewielkie. Weźmy pod uwagę też inną rzecz. Okolice Marwenabadu są bardzo słabo zagospodarowane, popadły w ruinę. Natomiast ziemie wokół Jasseny według założenia mają być eksploatowane od wielu wieków i do dziś stanowić kluczową rolę w produkcji żywności w Suderlandzie.

Podoba mi się porównanie Jasseny do Gdańska. Z tego można coś wykombinować do dokładniejszego opisu miasta.

Jeżeli zaś chodzi o centrum, to należałoby odróżnić centrum wspólczesne od dawnego centrum. To współczesne pełne byłoby wszelakich centrów handlowych, budynków usługowych i nowoczesnych osiedli. Natomiast dawne centrum byłoby zwyczajną starówką z zabytkową zabudową. Według mnie oba mogłyby się znaleźć w Jassenie.

Zachęcam do dalszego wyrażania opinii.

Grzegorz Brzęczyszykiewicz - Kierownik Resortu Spraw Zagranicznych Doktor Hab. Spraw Społecznych

#6 2017-08-31

Skoro nie ma już innych opinii to w takim razie zamykam ten temat. Zwłaszcza że i tak już za chwilę to forum przejdzie do historii i zamieni się w archiwum. Dziękuję za wyrażenie opinii!

Stopka forum